Destek Merkezi

Anasayfa » Destek Merkezi

Müşteri Hizmetleri

Destek merkezimizde sizlere daha fazla yardımcı olabilecek dokümanlar bulunmaktadır. Dilerseniz müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçip yada destek talep formu üzerinden destek almak istediğiniz konu veya ürün hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kumaş koleksiyonunu yakından görebilir miyim?

Destek merkezimiz üzerinden bizlere ileteceğiniz destek talep formunda iletişim bilgilerinizi paylaştığınız takdirde en kısa süre içerisinde adresinize kumaş kartelası gönderilecektir.

Beğendiğim modelin kumaşını nasıl değiştirebilirim?

Kumaş değişimi olan ürünlerimizde size ileteceğimiz kumaş kartelamızdan dilediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Kumaş değişimi ücretli mi?

Kumaş değişimi ücretlidir.

Ürünlerde kumaş rengi dışında özelleştirme yapabiliyor muyum?

Ayak rengi ve ürün boyutlarında özelleştirme yapılmaktadır.

Garanti süresi ne kadardır, süreç nasıl işliyor?

Ürünler teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl garantilidir. Kullanıcı hatası içermeyen her durum garanti kapsamındadır. Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsanız, sorunlarla ilgili olarak Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturabilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Hasar, Eksik, Hata bildirimini nasıl yapabilirim, çözüm süreci nasıldır?

Teslimat anındaki kusurlar, teslimat anında bildirilmelidir. Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsanız, sorunlarla ilgili olarak Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturabilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Ürün iadesi için ne yapabilirim?

Standart ürünlerde;

Teslim tarihinden itibaren cayma hakkı olan 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. Teslim tarihinden 14 günlük cayma hakkı süresi bittikten sonra standart ürünlerde keyfi iade alınamamaktadır.

Özelleştirilmiş ürünlerde;

Cayma hakkı kullanılamaz. Özelleştirilmiş ürün, istekleriniz doğrultusunda özel olarak üretilen ve/veya kurulum gerektiren ürünlerdir.

Ürün teslimatı nasıl yapılmaktadır?

Ürünlerin teslimatı nakliye ile yapılmaktadır.

Teslimat ücretleri ne kadar?

Ürün teslimat ücretleri ile ilgili olarak Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturabilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Ödeme işlemini nasıl yapabilirim?

Havale/EFT ile ödeme;

BANKA ADI / IBAN NUMARASI

Banka Adı / İbanNo

Siparişinizin onaylanması için ödeme işlemleriniz tamamlanmış olması gerekir.
Ödeme işlemleri ile ilgili olarak Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturabilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Faturamı nasıl alabilirim?

Rixxe Home olarak e-fatura mükellefi olduğumuz için faturanızı ürün teslim edildikten sonra 3 iş günü içinde siparişe kayıtlı e-posta adresinize göndermekteyiz. Fatura adresi için şirket bilgilerinin girilmesi gerektiği durumlarda;

Kurumsal müşterilerimiz için; firma ünvanı, vergi dairesi ve vergi numarası belirtmeniz gerekmektedir.
Bireysel müşterilerimiz için; ad, soyad, TCKN gerekmektedir.

Siparişimden vazgeçtim, nasıl iptal edebilirim?

Siparişini verdiğiniz ürünü, size söz verdiğimiz süre içinde gönderebilmek için aynı gün ya da ertesi gün hazırlamaya başlıyoruz. Bu nedenle eğer üründen vazgeçerseniz, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde iptal işleminizi Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturabilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek iptal edebilirsiniz.

Ücret iadesi nasıl yapılır?

Ödemeyi nakit ya da havale ile gerçekleştirdiyseniz, ödemelerin iadesi vereceğiniz hesap/IBAN’a Havale/EFT şeklinde gerçekleşir. Ücret iadenizi yapabilmemiz için hesap bilgilerinizi Destek Talep Formu üzerinden bizlere talep oluşturarak iletebilir yada iletişim bölümünden müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçerek iletebilirsiniz.

Whatsapp
Rixxe Home
Rixxe Home
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?